2023. április 12-én iskolánk Bázisintézményi és Tankerületi Szakmai Napot tartott 17 iskola 44 pedagógusa számára.
A Szakmai Napon elsőként Kulcsárné Toroczkai Gabriella Dóra mutatta be, hogy hogyan valósul meg iskolánkban a Szociális kompetencia fejlesztése rajzórákon, méghozzá angol nyelven. Ez azért is kiemelten fontos, hiszen a Tankerületen belül egyedüli intézményként mondhatjuk el, hogy L. Ritók Nóra által kidolgozott feladatokat kollégáink angol nyelven valósítják meg. A nagyszámú érdeklődésre való tekintettel, ezért videófelvétel készült az 1.a kéttannyelvű csoportban, ahol Kulcsárné Toroczkai Dóra tanító bemutatta, hogyan tudják összeegyeztetni, összhangba hozni a Nóra által kidolgozott szociális kompetencia fejlesztést rajzórán, amely egyben támogatja az angol nyelv szókincsét, nyelvtani szerkezetek fejlesztését azáltal, hogy különféle játékokkal motiválja a tanulókat. Ezt követően a videóban látottak megbeszélése következett, melyben kolléganőnk azon felül, hogy elmondta, hogy hogyan jutottak el idáig ahol most tartanak a szociális kompetencia fejlesztésben, számos ötlettel is gyarapította a vendégeket, hogyan tudják esetleg más tantárgyba is beilleszteni az adott játékötleteket esetleg.
Következő programelem a Bázisintézményi Nyelvvizsga verseny jutalmazása volt, amelynek eredményhirdetését Csiháné Pálinkás Krisztina a Cambridge Nyelviskola tulajdonosa és ügyvezetője tartotta.
Olajos Mira | 1. helyezés | Rózsai Tivadar Református Általános Iskola és Óvoda |
Bódi Zoltán | 2. helyezés | Szent Bazil Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Szakközép Iskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium Hajdúdorog |
Fazekas Nóra | 3. helyezés | Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Kaba |
Gratulálunk a versenyzőknek, az éles nyelvizsgájukhoz sok sikert kívánunk.
A Szakmai Nap folytatásában két online előadást hallhattak a résztvevők a LanguageCert Nyelvvizsga Központ és az MM Kiadó előadóitól, majd L.Ritók Nóra az Igazgyöngy Alapítvány alapítója és szakmai vezetője számolt be a Szociális kompetenciafejlesztés a tankerület iskoláiban tapasztalatairól.
L.Ritók Nóra facebook bejegyzésében így számolt be a programról. “Az iskola is részese annak a programnak, melynek keretében nyolcadik éve építjük be a szociális kompetenciákat fókuszba helyező vizuális nevelési módszerünket a térség állami általános iskoláiba, három járásban. Fantasztikus ez a munka, 48 iskolával vagyunk így kapcsolatban most, ebben a mentorált programban. Az ebesi iskola azért is különleges ebben, mert nemcsak a „normál” osztályokban, hanem az angol kéttannyelvűekben is viszik a programot. Kicsit változtattam számukra a feladatok ritmusán, mert itt nemcsak a vizuális nevelés, hanem a nyelvoktatás is fontos, és ehhez kicsit más struktúrát kellett kialakítani, hogy a vizuális nevelés követelményei is teljesíthetők legyenek.
A rendezvényen a helyiek egy kiállítással is bemutatkoztak, az iskola tanulóinak e programban készült rajzaiból, és videóról egy bemutató órába is betekinthettek a résztvevők, ami különleges élmény volt. Az órát Kulcsárné Toroczkai Dóra tartotta, és ő is mutatta be, hogyan építi össze a vizuális nevelést és az angol nyelvoktatást, hogyan képes ez az egész erősíteni a nyelvoktatást is.
Azt hiszem, ez is egy remek pont lehetne arra, hogy innovatív módon előbbre lépjünk a nyelvoktatásban, kipróbálva, hogyan erősíthetik egymást hatások, egy holisztikus szemléletű pedagógiában. Eszembe juttatta egy jónéhány évvel ezelőtti programunkat, mikor a Tempus támogatásával próbáltunk ki egy kéttanítós modellt, ahol a vizualizálás támogatta a maga eszközeivel, az alkotás adta sikerélménnyel a nyelvi kommunikáció megszilárdítását. Sikerrel.
Most elindították bennem újra ezt a gondolatot a látottak. Megpróbáljuk együtt dolgozva leírni ennek az előnyeit… hátha egyszer majd elindulhat egy ilyen vonal is. Az „Alkossunk angolul”, mint ami a tempusos programunk címe volt.”
A Szakmai Napon kötetlen beszélgetésekre is volt lehetőség, így a szakmai együttműködés a tankerület iskoláiban tovább fog bővülni.