2017-ben nyertük el először, majd 2020-ban másodszor a „Az Oktatási Hivatal bázisintézménye” címet. A Bázisintézményi programjaink közül az alábbiakban mutatjuk be Fogyasztói tudatosságra nevelő hónap eseményeit.
Az iskolának mi lehetne a legfőbb célja, mint az, hogy olyan tudással vértezze fel tanulóit, amivel helyt állnak az életben. Iskolánk 2016-ban nyerte el a Fogyasztói tudatosságra nevelő iskola címet, melynek mottója „ismeretek az életnek”. Akkor született meg a fogyasztói tudatosságra nevelő hónapunk ötlete.
Programunk a szabadidős tevékenységeket és az óraközi szüneteket célozza meg elsősorban, de természetesen bármelyik szaktanár vagy osztályfőnök folytathatja óráján az aktuális téma tárgyalását. Egy olyan bővíthető, formálható, egyéni igényekre alakítható programsorozatot hoztunk létre, ami épít a már meglévő korábbi programokra, de a több héten keresztül tartó figyelem ráirányítással nagyobb és tartósabb hatást sikerül elérni, mint a korábbi egynapos eseményekkel. A „jó gyakorlat” célja a felelős fogyasztói magatartáshoz, ezáltal a fenntarthatósághoz és a környezettudatossághoz szükséges képességek és készségek kialakítása, fejlesztése, ismeretek szerzése és a korábban tanultak elmélyítése a fogyasztói tudatosságról játékos, élményszerű formában.
A játékok hetén a reklámok hatásának bemutatásával, a média tudatos, felelős használatára hívjuk fel a figyelmet, valamint a reklámok gerjesztette álszükségletek helyett felkínáljuk a közös, hagyományos játékok és társasjátékok élményét szünetekben és a napköziben.
Az egészséges ételek hetén a szülők által felajánlott helyi kiskertek termékeivel, tankonyhai sütőtök sütéssel, mézeskenyér tízóraival, gyógynövényekből főzött teákkal a magyar termékeket és a tudatos táplálkozást népszerűsítjük.
A hulladékcsökkentési héten a hulladékkeletkezés megelőzésére, a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás fontosságára hívjuk fel a figyelmet pl. Félpénzes automatával, elem gyűjtéssel, cserebere piaccal, plakát emberekkel, iskolarádióban, fórumainkon stb.. Ehhez kapcsoltuk a Gondold újra! kreatív tárgyak hulladékból című kiállítás megnyitóját, amelyre a megye intézményeiből küldenek pályázatokat az alkotó kedvű pedagógusok.
Negyedik éve osztjuk meg a megyei kollégákkal a tapasztalatainkat, ötleteinket egy őszi szakmai nap (idén már egy tavaszi is megrendezésre került) és egy alkotói pályázat, valamint az abból készült kiállítás keretében. Büszkék vagyunk rá, hogy óvodák, általános és középiskolák is részt vesznek ezeken az alkalmakon és saját intézményükben is hasznosítják a nálunk szerzett tapasztalataikat.
A Bázisintézményi program olvasható lesz az Oktatási Hivatal Debreceni Pedagógiai Oktatási Központ saját, negyedévente megjelenő elektronikus hírlevelében is!